Eksiz Oluk

Oluklar çatıdaki oluşan yağmur suyunun belirli kurulan sistemler ile sağlıklı bir şekilde tahliye edilmesi için üretilen malzemelerdir. Malatya eksiz oluk paslanmaz çelik, bakır, alüminyum gibi maddelerden üretilmektedir. Buna karşın olukların çatıya kurulumu da oldukça önemlidir. Yanlış kurulan olukların ömrü kısa olabileceği gibi işlevini de tam olarak yerine getiremeyecektir. Günümüzde ise teknolojik unsurlarla birlikte yekpare olarak oluklar üretilmektedir.

Neden Eksiz Oluk Tercih Edilmeli?

Eksiz oluk yekpare bir şekilde üretilerek daha uzun ömürlü ve kullanışlı olması amaçlanmaktadır. Örneğin; önceden bir binanın 25 metre uzunluğundaki bir tarafına oluk monte edileceği zaman birçok ekten oluşan parçaların kurulması ile oluk sistemi oluşturuluyordu. Bu şekildeki olukların eklerinden sızmalar ve deformasyonlar meydana gelmekteydi. Böylece yapılan olukların ömrü çok kısa sürmekteydi. Ayrıca montaj işlemi de çok uzun zamanlar almaktaydı.

Eksiz Oluk Yapımı ve Montajı

Eksiz oluk yapımı günümüzde makinelerle birlikte istenilen boyutlarda Malatya eksiz oluk tek parça halinde imal edilip kolaylıkla monte edilmektedir. Böylelikle uzun ömürlü, kullanışlı, tıkanma yapmayan olukların montajı çok kısa zamanda yapılmaktadır. Üstelik eksiz olukların üretildiği malzemeden dolayı ekli oluklara göre darbelere ve yıpranmalara karşı çok daha dayanıklıdır.